Schedule

MONDAY MAY 6 (PRACTICE DAY) 

Practice Time CATEGORY Pool Gm Venue TEAM ROOM
10:00 AM MALE C   TAK NORTH  
10:15 AM FEMALE C   CGC NORTH  
11:00 AM MALE B   TAK EASTERN DOOR & NORTH  
11:15 AM FEMALE B   CGC EASTERN DOOR & NORTH  
12:00 PM MALE A   TAK ATLANTIC  
12:15 PM FEMALE B   CGC ATLANTIC  
1:00 PM MALE B   TAK ALBERTA  
1:15 PM FEMALE A   CGC ALBERTA  
2:00 PM MALE C   TAK ONTARIO  
2:15 PM FEMALE B   CGC ONTARIO  
3:00 PM MALE C   TAK MANITOBA  
3:15 PM FEMALE A   CGC MANITOBA  
4:00 PM MALE B   TAK SASKATCHEWAN  
4:15 PM FEMALE C   CGC SASKATCHEWAN  
5:00 PM MALE A   TAK BRITISH COLUMBIA  
5:15 PM FEMALE C   CGC BRITISH COLUMBIA  

 


TUESDAY MAY 7 (PRELIMINARY ROUND) 

Game Time Category Pool Gm Venue VISITOR Score HOME Score
8:00 AM FEMALE A F5 TAK ATLANTIC   EASTERN DOOR & NORTH  
8:15 AM MALE A M6 CGC NEW BRUNSWICK   ATLANTIC  
11:00 AM FEMALE B F6 TAK NORTH   BRITISH COLUMBIA  
11:15 AM MALE C M7 CGC ALBERTA   SASKATCHEWAN  
2:00 PM FEMALE C F7 TAK ALBERTA   MANITOBA  
2:15 PM MALE B M8 CGC ONTARIO   MANITOBA  
5:00 PM FEMALE A F8 TAK ONTARIO   ATLANTIC  
5:15 PM MALE A M9 CGC BRITISH COLUMBIA   NEW BRUNSWICK  
8:00 PM TAK   OPENING CEREMONIES          
8:45 PM FEMALE B F9 TAK SASKATCHEWAN   NORTH  

 


WEDNESDAY MAY 8 (PRELIMINARY ROUND)

Game Time Category Pool Gm Venue VISITOR Score HOME Score
8:00 AM MALE C M1 TAK EASTERN DOOR & NORTH   ALBERTA  
8:15 AM FEMALE C F1 CGC NEW BRUNSWICK   ALBERTA  
11:00 AM MALE B M2 TAK NORTH   ONTARIO  
11:15 AM FEMALE A F2 CGC EASTERN DOOR & NORTH   ONTARIO  
2:00 PM MALE A M3 TAK ATLANTIC   BRITISH COLUMBIA  
2:15 PM FEMALE B F3 CGC BRITISH COLUMBIA   SASKATCHEWAN  
5:00 PM MALE C M4 TAK SASKATCHEWAN   EASTERN DOOR & NORTH  
5:15 PM FEMALE C F4 CGC MANITOBA   NEW BRUNSWICK  
8:30 PM MALE B M5 TAK MANITOBA   NORTH  

END OF ROUND ROBIN

TEAMS RANKED BASED ON OVERALL RECORD AFTER ROUND ROBIN 1ST TO 9TH


THURSDAY MAY 9 (PRELIMINARY ROUND)

Game Time Category Pool Gm Venue VISITOR Score HOME Score
8:00 AM MALE   M10 CGC 9TH RANK   8TH RANK  
8:15 AM FEMALE   F10 TAK 9TH RANK   8TH RANK  
QUALIFYING ROUND
11:00 AM MALE   M11 CGC 3RD RANK   2ND RANK  
11:15 AM FEMALE   F11 TAK 3RD RANK   2ND RANK  
2:00 PM MALE   M12 CGC 4TH RANK   1ST RANK  
2:15 PM FEMALE   F12 TAK 4TH RANK ` 1ST RANK  
5:00 PM MALE   M13 CGC 7TH RANK   6TH RANK  
5:15 PM FEMALE   F13 TAK 7TH RANK   6TH RANK  

FRIDAY MAY 10 (PRELIMINARY ROUND)

Game Time Category Pool Gm Venue VISITOR Score HOME Score
8:45 AM FEMALE   F15 CGC LOSER F10   LOSER F13  
9:00 AM MALE   M15 TAK LOSER M10   LOSER M13  
QUARTER-FINALS
11:45 AM FEMALE   F16 CGC WINNER F13   LOSER F11  
12:00 PM MALE   M16 TAK WINNER M13   LOSER M11  
2;45 PM FEMALE   F17 CGC WINNER F14   LOSER F12  
3:00 PM MALE   M17 TAK WINNER M14   LOSER M12  

SATURDAY MAY 11 (RELEGATION ROUND AND SEMI-FINALS) 

Game Time Category Pool Gm Venue VISITOR Score HOME Score
8:00 AM FEMALE   F18 TAK LOSER F14   LOSER F10  
8:00 AM MALE   M18 CGC LOSER M14   LOSER M10  
11:00 AM MALE   M19 CGC LOSER M16   LOSER M17  
2:00 PM FEMALE   F19 CGC LOSER F16   LOSER F17  
5:00 PM FEMALE   F20 CGC LOSER F13   LOSER F14  
8:00 PM MALE   M20 CGC LOSER M13   LOSER M14  
SEMI-FINALS
11:00 AM FEMALE   F21 TAK WINNER F15   WINNER F11  
2:00 PM FEMALE   F22 TAK WINNER F16   WINNER F12  
5:00 PM MALE   M21 TAK WINNER M16   WINNER M11  
8:00 PM MALE   M22 TAK WINNER M17   WINNER M12  

SUNDAY MAY 12 (MEDAL ROUND)

Game Time Category Pool Gm Venue VISITOR Score HOME Score
2019 NAHC BRONZE MEDAL GAMES
8:30 AM FEMALE   F23 TAK LOSER F21   LOSER F22  
11:30 AM MALE   M23 TAK LOSER M21   LOSER M22  
2019 NAHC GOLD MEDAL GAMES
2:30 PM FEMALE   F24 TAK WINNER F21   WINNER F22  
5:30 PM MALE   M24 TAK WINNER M21   WINNER M22